O WYTWÓRNI

O Wytwórni

Geneza powstania Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Grybowie, jest ściśle związana z powojenną historią Grybowa i odbudową ze zniszczeń wojennych obiektów mostowych. Właśnie wtedy, przy odbudowie mostu kolejowego nad rzeką Białą, w ciągu linii Transwersalnej Czadca-Husiatyn, w 1947 roku, powstał zalążek przyszłej Wytwórni Konstrukcji Stalowych.
Do 1955 roku, obecna Wytwórnia działała jako Odcinek Budowlany PRK 9. Od 1 stycznia 1956 roku została włączona przez PRK 15, w Jej struktury, początkowo jako Odcinek Budowlany, a następnie od 1964 roku, jako wyodrębniona samodzielna jednostka – Wytwórnia Konstrukcji Stalowych. W roku 1993 na bazie majątku ZBM PP powstała Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzona przez ZBM PP, pracowników WKS i Mostostal Export.
Nasza Spółka posiada ponad 75 letnią tradycję. Przez te lata zmieniali się nasi właściciele, ale nigdy nie zmieniał się poziom naszych usług. Zdobywaliśmy doświadczenie podczas realizacji najistotniejszych projektów w kraju.  Naszym atutem jest i zawsze była  nasza kadra – wykwalifikowana, solida z wysoką wiedzą techniczną i doświadczeniem.
Każdy kto współpracował z naszą wytwórnią choć raz, na pewno może przyznać, że wytworzone przez nas konstrukcje  charakteryzują się dokładnością wykonania, profesjonalnym montażem, spełnieniem wszystkich norm jakościowych.
 
Kolejnymi Kierownikami i Dyrektorami Wytwórni na przestrzeni 75 lat byli i są:
  • 1947 – 1973 Czesław WRZEŚNIAK
  • 1973 – 1992 mgr inż. Henryk ŻELAZNY
  • 1993 – 1999 inż. Józef KMAK
  • 2011 – 2016 mgr inż. Grzegorz MICHALAK
  • 1999 – do chwili obecnej mgr inż. Maciej OLSZEWSKI
Wytwórnia specjalizuje się w wytwarzaniu i montażu na budowie, obiektów mostowych, szczególnie kolejowych. W trakcie ponad 75-letniej działalności wytworzyła ok. 175 tys. ton konstrukcji, co stworzyło by ciągły most o długości ok. 120 km.
Przewiń na górę